HABERLER

Huawei yeni ürünlerinde logo ve markasını kullanmama kararı aldı.

 

Donald Trump yönetiminin koyduğu ambargolar yüzünden oldukça zor durumda kalan ve Google lisansı iptal edilen Huawei, kan kaybetmeye devam ediyor.

 satışlarında ilk beşin dışında kalan ve kendi vatanı Çin'de liderliğini kaybeden Huawei, artık eskisi kadar kâr elde edemiyor.

Çinli teknoloji devi Huawei, 2022 yılında net kârının yıllık yüzde 69 düşüşle 5,18 milyar dolara gerilediğini açıkladı.

Huawei'den marka ve logo kararı

Huawei, artık akıllı telefon ve araba gibi üçüncü parti ürünlerde kendi logosunu ve markasını kullanmayacak.

Bu hamle ile şirketin itibarının korunması ve markanın kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Huawei'nin akıllı telefon bölümü, yüzde 11 düşüşle 31.1 milyar dolar gelir elde ederken, telekomünikasyon bölümü ise yüzde 0,9 artışla 41 milyar dolar geliri kasasına koydu.

Artık mobil pazarı ana odağı olmaktan çıkaran Çinli şirket, daha çok bulut bilişim ve otomotiv gibi alanlara yatırım yapmaya başladı.

Huawei tüm yetkililerini ve ortaklarını buna uymaya çağırdı. Çinli üretici ayrıca mağazalardaki tüm promosyon malzemelerinin de kaldırılması talimatını verdi.
Bazı telefon üreticileri Huawei tasarımlarını kullanma hakkına sahip. Örneğin, Çin’de Hi Nova 10 isimli bir telefon bulunuyor. Bu cihaz Huawei Nova 10’un tasarım ve teknik özelliklerini kullanıyor. Ancak artık üreticinin markasını veya logosuna yer veremeyecek.

Ayrıca mağazalar, satış ve promosyon sloganlarında “Huawei” ibaresini tercih edemeyecek. Yakın zamanda tüm ortakların bu çağrıya cevap vermesi bekleniyor.

kaynak ensonhaber.com

Konya Marka tescilinde güvenin adı "Marpiva Patent"

 • Marka

  Markanız, Ticari değeri olan, ürün ve hizmetleriniz için yaptığınız tüm yatırımların tüketici nezdinde bir kelime ve şekil ile ifa...

 • Patent

  Buluş ve icatların izinsiz kullanılmasını engellemek için icadı yapan kişiye tekel hakkı tanıyan korumaya "Patent Koruması" adı ve...

 • Tasarım

  Bir ürünün üzerinde yer alan şekil, doku, desen, biçim gibi tasarımsal detayların tescil altına alınarak korunması "Endüstriyel Ta...

 • Coğrafi İşaret

  Temel özellikleriyle diğer yöresel ürünlerden yetiştirme ve üretim usülleri bakımından farklılık gösteren ürünlerin koruma altına...

 • İnovasyon

  Kelime anlamı "yenilik" manasına gelen "inovasyon", günümüz teknolojisinin hayatımıza getirdiği kavramlardan biri olarak yerini al...

 • Finansal Çözümler

  Bulut tabanlı Finansal çözümlerimiz sayesinde yüksek yatırım maliyetleri olmadan güvenle kullanabileceğiniz çözümler sunar.